Välkommen Svea

Idag på moder Sveas dag, vår nationaldag har vi skaffat ett till marsvin.
Ännu en tös så hon går bra ihop med de andra töserna. Hon får heta Svea och är ett teddymarsvin. Nu har vi två släthåriga, två virvel och ett teddymarsvin.
Jag fick presentkort på zoo när jag fyllde år. Köpte ett koppel idag och har varit ute med Matilda på tomten. Hon gillar det gröna havet av mat som hon kunde hoppa runt i. Men oj vad snabb hon är när hon börjar springa.
Det gick bra med introduktionen av Svea. Vi fixade fram en stor kaninbur som blev neutral mark och lät Svea acklimatisera sig. Sedan introducerade vi Eva. Dom vart kompisar direkt och låg sida vid sida i huset.
Därefter kom Chilla, Blomma och sist Matilda. Det gick jättebra.
Nu har dom fått flytta tillbaka till normala buren. Ulla har städat medan jag rastade Matilda och hon har byggt om husen så allihopa måste bekanta sig med omgivningarna.