Programmerardag
Jag både vill och måste hålla mig på topp i mitt yrke. Idag har jag pryglat mig med IndexedDb, den enda databasmotor jag någonsin inte gillat men måste kunna.
Brukar lyssna på Spotify under tiden och har olika listor för vad jag gör.
En av låtarna kommer från Kitaro och heter Caravansary. Det är en nackhårsrätare och underbar att vissla till.
Efter några timmar och viss framgång i studierna tog jag en paus och letade efter Caravansary på violoin. Det lät bra. Hittade sedan det här från straycatsgp på elgitarr. Wow vad häftigt.
Rasten är över, tillbaka till studierna.
Nu är det kväll. Jag har suttit här från 7.30 – 21.15 med avbrott på 2.5 timmar = 11 timmar. IndexedDb är fortsatt en anskrämlig historia men jag kan hantera den. Har utvärderat ett bibliotek som kapslar in eländet, och lärt mig hantera biblioteket.
Ulla och Ingalill har varit ute och handlat och kom sedan hit och fikade. Ulla har sytt modifieringar till bilklädseln. Det blev väldigt fint.